Otázka č. 1:
Aký je ďalší postup po objednaní a dodacia lehota?

Po prijatí Vašej objednávky (telefonicky alebo vyplnením kontaktného formulára) Vám zašleme na Vašu adresu faktúru vo formáte PDF s našimi bankovými údajmi. Ihneď po obdržaní Vašej platby zadávame pokyny k výrobe Vašej vesty (viest). Vaša objednávka Vám bude doručená behom 15 – 25 pracovných dní na Vami zadanú adresu, prípadne po dohovore si ju môžete vyzdvihnúť u nás. U viest modelov EnGarde DeLuxe a EnGarde Dual Use štandardných veľkostí S až XXXL je dodacia lehota približne polovičná.


Otázka č. 2:
Aké sú poštovné náklady a ako bude vesta poslaná?

Všetky ceny sú vrátane poštovného a balného v prípade normálnej poštovej zásielky prostredníctvom Slovenskej pošty. Ak preferujete doručenie kuriérnou službou, dodatočné poštovné náklady Vám budú vyčíslené podľa sadzobníka príslušnej kuriérnej spoločnosti.


Otázka č. 3:
Vestu akej triedy balistickej ochrany by som si mal/mala objednať?

Náš balistický materiál v triede odolnosti NIJ II je vynikajúco vyváženým kompromisom v protichodných požiadavkách medzi komfortom a nenápadnosťou pri nosení na jednej strane a ochrannými vlastnosťami a nízkou hodnotou šokových odtlačkov na strane druhej.     

Trieda IIIA chráni pred zásahmi pištoľových nábojov od kalibru .22 LR cez kalibre 7.62, 9 mm L, .45 ACP, .357 Magnum až po .44 Magnum. Trieda IIIA je doporučovaná v USA pre príslušníkov polície. EnGard nevyrába vesty tried I, IIA, II, ktoré poskytujú nižší stupeň ochrany (pozri tabuľku). EnGard vesty sú vyrábané v triede ochrany podľa NIJ od IIIA. Naše vesty triedy IIIA poskytujú vynikajúci pomer ceny a výkonu a bežnému užívateľovi by mali poskytnúť viac ako dostatočnú ochranu.

Vesty ochrannej triedy III podľa NIJ chránia svojho nositeľa pred zásahmi celoplášťových striel z dlhých zbraní, a to kalibrov .223 Rem, 7.62x39 (Kalašnikov, Sa vz.58), .308 Win.

Vesty ochrannej triedy IV chránia užívateľa pred zásahmi priebojných striel týchto kalibrov ako aj protipancierovými strelami (AP – Armor Piercing) do ráže 30-06 Springfield. Tieto vesty, dopĺňané tvrdými balistickými panelmi, sú samozrejme ťažšie a výrobne ako aj finančne náročnejšie.

Podrobnejšie špecifikácie si môžete pozrieť nižšie v tabuľkách:Otázka č. 4:
Akú ochranu poskytuje vesta proti strelám z dlhých zbraní?

Strely z dlhých zbraní, medzi ktoré radíme napr. opakovacie pušky, útočné pušky, guľomety, majú výkonné laborácie prachových náplní a dlhé hlavne týchto zbraní dokážu strelám udeliť vysokú rýchlosť a energiu, ktorú si projektily vedia udržať aj na veľké vzdialenosti. Proti týmito strelám ochranné vesty triedy IIIA (tzv. soft armor) nedokážu vyvinúť 100%-ný zastavovací účinok, preto je potrebné vestu zodolniť prídavnými panelmi balistickej ochrany (tzv. hard armor). Tieto sa zasúvajú do priestorov na to určených už pri výrobe ochrannej vesty. Panely majú rozmer 25x30 cm a môžu byť vyrábané z keramiky, titanu, ocele, dyneemy, kevlaru a u EnGarde sú kombináciou keramiky a dyneemy.


Otázka č. 5:
Aký komfort môžem očakávať pri nosení vesty?

Vesty EnGarde sú zhotovované z ľahkého a ohybného materiálu, ktorý významne zvyšuje pocit komfortu pri ich nosení. Ich špeciálny dizajn je prispôsobený krivkám ľudského tela. Nízka celková hmotnosť rovnako prispieva ku komfortu nosenia.


Otázka č. 6:
Aká je životnosť ochranných viest?

Na životnosti vesty sa výrazne podieľajú faktory ako vystavovanie poveternostným vplyvom (dažďu, slnku, nízkym teplotám), slanému prostrediu (poteniu, plávaniu v slanej vode), opakovaným prehybom. So zreteľom na tieto vplyvy poskytuje väčšina výrobcov 5-ročnú záruku na balistické komponenty. EnGarde vesty sú vyrábané z vlákien DYNEEMA®, najsilnejších na svete, s vynikajúcou odolnosťou voči UV žiareniu, vode, mrazu, organickým rozpúšťadlám, chemikáliám,… Aj preto záruka na ich balistické prvky činí 10 rokov.


Otázka č. 7:
Sú vesty odolné voči prepichnutiu?

V  rôznych podmienkach (napr. väznice, zhromaždenia, demonštrujúci dav) je ohrozenie bodnou zbraňou vyššie ako strelnou. Najmä aramidové vesty sú náchylné na poškodenie chladnými zbraňami. Čím užšia čepeľ a čím vyššou silou je útok vedený, tým je riziko vyššie. Zvyčajne (u kevlarových viest) sa používa doplnková ochrana. Táto ochrana by sa mala používať len zmysluplne v ohrozených oblastiach, alebo počas kratšieho časového intervalu, nakoľko výrazne obmedzuje pohyblivosť jej užívateľa, zvyšuje hmotnosť ochrannej vesty a znižuje komfort jej nosenia.

Dyneema výrobky sú odolné proti porezaniu a bodnutiu a ich odolnosť môže byť tak vysoká, že sa z nich vyrábajú pracovné rukavice a obleky, ktoré svojho nositeľa ochránia i pred rotujúcou reťazou motorovej píly! Podľa výrobcu musí píla vynaložiť toľko energie na prerezanie vlákien dyneema, že skôr dôjde k zástave motora.

EnGarde vesty disponujú ochranou proti prebodnutiu pokiaľ je útok vedený do sily 15J. V reálnom živote to znamená, že užívateľ je chránený pred porezaním reznou a sečnou zbraňou ako aj rozbitým sklom. Pri útoku ihlou dôjde s vysokou pravdepodobnosťou k jej zlomeniu alebo ohnutiu bez poškodenia vesty. Teoreticky vesta môže byť prerazená pri útoku vedenom vysokou silou ostrým vysokopevným predmetom, hoci si to bude vyžadovať nemalé úsilie a pasívny súhlas napadnutého. Kliknutím na tento odkaz si môžete pozrieť krátke video, na ktorom osoba chránená EnGarde vestou je napadnutá injekčnou ihlou.


Otázka č. 8:
Vydávate tlačené katalógy?

Nedistribuujeme katalógy v tlačenej forme. Naša webová stránka je pravidelne aktualizovaná a podrobne Vás na nej informujeme o celom portfóliu našich produktov ako aj o každej zmene.


Otázka č. 9:
Môžem dostať zľavu pri objednaní väčšieho počtu kusov?

Množstevnú zľavu poskytujeme pri objednávkach 10 a viac kusov.


Otázka č. 10:
Z akých balistických materiálov sú vyrábané vesty EnGarde Slovensko?

Balistický materiál ENGARDEIIIA-PRO

ENGARDEIIIA-PRO je skonštruovaný z balistickej Dyneemy. Tento balisticky aktívny materiál má vynikajúce ochranné vlastnosti voči zásahom projektilov strelných zbraní, pričom sa vyznačuje nízkymi hodnotami šokových odtlačkov, čo minimalizuje riziko sekundárnych poranení. Balistický plát  ENGARDEIIIA-PRO dokáže spravidla zastaviť projektil na prvých 5-tich až 6-tich z celkovo 39 balistických vrstiev.  Šokové odtlačky majú priaznivý tvar so širokou bázou a tupým vrcholom, na rozdiel od paraamidov, kde báza je užšia a vrchol ostrý.  Z toho dôvodu balistický materiál z ENGARDEIIIA-PRO nevyžaduje použitie protišokových vrstiev.  ENGARDEIIIA-PRO sa súčasne vyznačuje vysokou odolnosťou voči účinkom chladných zbraní, na rozdiel od paraamidov Kevlar, twaron, ktoré sú náchylné na poškodenie vlákien chladnými zbraňami. To eliminuje nutnosť používania ochranných vrstiev chrániacich nositeľa vesty pred prebodnutím či porezaním. Všetky tieto vlastnosti sú samozrejme doplnené vynikajúcim komfortom nosenia a excelentnou odolnosťou voči prehybu a ohybu, UV žiareniu, mrazu, vode, chemickým činidlám, čo sa v praxi prejavuje 10 ročnou zárukou na balistický materiál. Dyneemové vlákna plávajú na vode a pritom majú húževnatosť až 15x vyššiu ako vysoko kvalitná oceľ. Pevnosť v ťahu je o 40% vyššia ako pri aramidových vláknach. Energia potrebná pre ich pretrhnutie je vyššia aj ako u karbónových vlákien vďaka vyššej húževnatosti – sú schopné absorbovať extrémne dávky deformačnej energie. Dyneema je elektrickým izolantom. Je iste veľmi dôležité, že vlákno vo vode nebobtná, je odolné voči slanej vode a má výbornú odolnosť voči väčšine chemických činidiel. Rovnako sa vyznačuje výbornou odolnosťou voči UV žiareniu, ako aj nižším dávkam radiačného žiarenia. Balistická odolnosť vzrastá s teplotami pod bodom mrazu, pričom až do teploty -269°C nebol nájdený bod krehnutia. Preto sa vlákna doporučujú pre použitie až do -100oC. Pri horení nedochádza k vzniku toxických plynov, oxidu dusíka a kyanovodíka, pretože vlákna UHMW-PE neobsahujú dusík, ako niektoré iné polyméry (napr. aramidy). Vysoká odolnosť voči opakovanému ohybu, prehybu a oteru podtrhujú súhrn vlastností charakterizujúcich UHMW-PE vlákna, ktorý by ich aj v očiach odborníkov pred niekoľkými desaťročiami radil do ríše fantázie, kuchyne stredovekého alchymistu, prípadne na stránky autora sci-fi románov.

Špecifikácie materiálu ENGARDEIIIA-PRO

Balistické vlastnosti:  

NIJ Level IIIA+
Tokarev Ball 7,62x25mm, Makarov 9x18mm a 9x19mm

V50 (9mm):  563 m/sec
Materiál:    DSM Dyneema®
Hustota materiálu:    5.6 kg/m2
Hmotnosť (pri veľkosti Medium): 1.8 kg / 3.9 lbs
Hrúbka:        7.5 mm
Záručná doba:     10 rokov

 

Balistický materiál ENGARDEII-ULTRALIGHT

ENGARDEII-ULTRALIGHT je novým balistickým materiálom používaným pri výrobe EnGarde ochranných viest. Dosahovaná úroveň balistickej ochrany podľa NIJ metodiky je II+. Hlavným konštrukčným materiálom je Spectra Shield II spoločnosti Honeywell. Tieto high-endové vlákna sa svojimi vlastnosťami veľmi podobajú na balistickú Dyneemu, avšak majú nižšiu mernú hmotnosť. Tým sú priam predurčené k výrobe tenkých a ľahkých balistických plátov. ENGARDEII-ULTRALIGHT vyrábané spoločnosťou EnGarde sa radia medzi najľahšie a najohybnejšie pláty v odolnosti NIJ II+ na súčasnom trhu. Tieto panely vyhovujú i náročným štandardom SK1 (Nemecká metodika). Spectra Shield II spoločnosti Honeywell je materiál mimoriadne obľúbený v radoch príslušníkov US Army Special Forces, i keď v našich zemepisných šírkach je pomerne neznámym.  Jedným z dôvodom je obrovský objem nákupov realizovaných v súčasnej dobe US Army, pričom výrobné kapacity  Honeywellu nepostačujú na predaj veľkých množstiev na európskom trhu. Sme radi, že môžeme našim zákazníkom ponúknuť tento balistický materiál v našich vestách v modeloch EnGarde DeLuxe, EnGarde Dual Use, EnGarde Patrol a EnGarde Puma.
ENGARDEII-ULTRALIGHT je novým balistickým materiálom používaným pri výrobe EnGarde ochranných viest. Odporúčame ho klientom, pre ktorých je pri výbere a nosení balistickej vesty prioritou komfort, nízka hmotnosť a flexibilita. Ochranné vlastnosti ENGARDEII-ULTRALIGHT nedosahujú úrovne  ENGARDEIIIA-PRO plátov  ani v oblasti balistiky, ani proti účinku chladných zbraní. Rovnako šokové odtlačky dosahujú väčších hodnôt pri ENGARDEII-ULTRALIGHT. ENGARDEII-ULTRALIGHT nie je možné pridaním balistických panelov NIJ III alebo IV upgradenúť na tieto úrovne balistickej ochrany.

Špecifikácie materiálu ENGARDEII-ULTRALIGHT

Balistické vlastnosti:  

NIJ Level II+
Tokarev 7,62x25mm, Makarov 9x18mm a 9x19mm

Materiál:    Honeywell Spectra Shield® II
Hustota materiálu:    3.85 kg/m2
Hmotnosť (pri veľkosti Medium): 1.2 kg / 2.6 lbs
Hrúbka:        5.5 mm
Záručná doba:     10 rokov

Doplnky:
Engartex je ochranný panel zvyšujúci ochranné vlastnosti viest EnGarde voči šokovým odtlačkom po zásahoch projektilmi. Väčší význam má pre vesty s balistickým paketom ENGARDEII-ULTRALIGHT.
TitanSkin™ sú tenké platne z titanu odolné voči účinku chladných zbraní až do útoku vedeného silou 24 J ostrým bodovým kovovým predmetom (napr. stilet, sekáčik na ľad, šidlo, ...). Týmito panelmi rozmerov 25x30 cm je možné vybaviť vesty dodatočne. Výsledky testov proti prebodnutiu prevedené nemeckou štátnou skúšobňou potvrdili zhodu s normou SK1.


Otázka č. 11:
Predávate staršie alebo používané vesty alebo skladové zásoby?

Nie. Všetky naše vesty sú nové, vyrábané na objednávku, aby mohla byť záruka využiteľná po dobu celých 10 rokov pre maximálnu ochranu zákazníkov.


Otázka č. 12:
Ako nápadné sú vesty určené na skryté nosenie?

Naše vesty určené pre skryté nosenie plnia tento účel. Na rozdiel od predchádzajúcich objemných a nemotorných viest, EnGarde výrobky sú flexibilné a napriek svojej malej hrúbke poskytujú vysoký stupeň ochrany. Pohodlne ich môžete nosiť pod Vašim každodenným odevom, bez toho, aby si to niekto všimol. Diskrétnosť je našou prioritou, nakoľko význam neviditeľnosti stúpa u užívateľov, ktorí sa pohybujú medzi ľuďmi (pre zamedzenie nepriaznivých reakcií okolia). Navyše rozpoznanie ochrannej vesty protivníkom zvyšuje niekoľkonásobne pravdepodobnosť zásahu hlavy alebo inej partie tela nekrytej balistickou ochranou.


Otázka č. 13:
Máte cenník Vaších produktov?

Ceny sú uvedené pri každom produkte osobitne, tieto ceny sú však len orientačné, nakoľko dochádza k veľkým kurzovým pohybom medzi Slovenskou korunou a Eurom.

Pre upresnenie cien nás prosím kontaktujte e-mailom alebo telefonicky.


Otázka č. 14:
Má EnGarde zastúpenie aj v iných krajinách?

Áno, v súčasnosti má EnGarde zastúpenie v týchto krajinách:

EnGarde body armor: www.engardebodyarmor.com
EnGarde Czech Rep.: www.engardeczechrepublic.com
EnGarde Denmark www.engardedenmark.com
EnGarde France: www.engarde.fr
EnGarde Egypt: www.engardeegypt.com
EnGarde Germany: www.engarde-germany.de
EnGarde Greece: www.engardegreece.com
EnGarde Ireland: www.engardeireland.com
EnGarde Norway: www.engardenorge.com
EnGarde Slovak Rep.: www.engardeslovakrepublic.com
EnGarde Spain: www.engardespain.com
EnGarde Sweden: www.engardesweden.com
EnGarde Switzerland: www.schutzwesten.ch
EnGarde The Netherlands: www.engardekogelvrijekleding.nl
EnGarde Turkey: www.engardeturkey.com
EnGarde United Kingdom: www.ukbodyarmour.com
EnGarde United States: www.usabodyarmor.com

“LVL armory má exkluzívne zastúpenie produktov EnGarde v Slovenskej republike

www.armory.sk